piątek, 1 maja 2015

Majowy piątek tu i ówdzie:-)

Pierwszy piątek maja spędziliśmy w domowych pieleszach. Było spokojnie i, co najważniejsze, dzieci były wyjątkowo grzeczne. Nasz dziewięciolatek przeszedł sam siebie:-) Żadnej złości, żadnych przykrych słów. Rewelacja!!! A zaczęliśmy od naszego ulubionego zajęcia, na które zazwyczaj nie możemy sobie pozwolić przed wyjściem do szkoły, czyli od porannej lektury. Około 7.30 Mała M. i R. wskoczyli do mojego łóżka, rozsiedli się wygodnie, a ja przeczytałam im opowieść o krasnoludkach autorstwa Wojciecha Widłaka.


Potem, by zmobilizować dzieci do szybkiego wyskoczenia z piżam i porannej toalety, wyznaczyłam czas. Nagrodą za sprawne wykonanie obu zadań był pyszny precel z cukrem :-) Może to i przekupstwo, ale tym sposobem dzieci w mig wykonały wszystkie poranne czynności, a potem z zapałem wzięły się za wspólne przygotowanie śniadania.


Robota paliła im się w rękach. R. kroił ogórki, Mała M. kroiła rzodkiewkę i szczypiorek.


Ja obierałam jajka i kroiłam szynkę oraz pomidora. Tym sposobem każdy miał swój udział w przygotowaniu pysznego i pożywnego śniadania. Byłam dumna z moich pociech:-)


Potem wzięłam się za przygotowywanie obiadu, bo w planach mieliśmy rowerową wycieczkę. Ja zniknęłam w kuchni, ale najpierw zaproponowałam R. zabawę w biologa:-)


Ostatnio, podczas wiosennych porządków, odkryłam w szafie mikroskop ... Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Nasz dziewięciolatek przez dobre dwie godziny badał możliwości techniczne mikroskopu, sprawdzał, jak regulować ostrość, jak zmieniać okulary itp. Byłam w szoku:-)


Wszystko sam zamontował, zbadał, a potem do zabawy zaprosił Małą M. Ileż było pisku radości i ... strachu, zwłaszcza gdy przyszło nam oglądać gotowy preparat zawierający nogę muchy domowej. Ubaw na całego!!!


Byłam zaskoczona budową nogi muchy. Taka to sobie zwykła mucha, a jakie nogi!!!!:-) Te pazurki na końcu, a te włosy na odnóżach. R. i ja przyglądaliśmy się temu ze spokojem. Mała M. zaś uciekała z pokoju z piskiem, wołając:

Dobrze, że ta noga nie bzyczy!!!


R. sprawdzał, jak działa mikroskop, zmieniał preparaty, a potem wołał swą siostrę i mnie, byśmy pooglądali, co dla nas przygotował. Wielką frajdę sprawiła mu także możliwość przygotowania własnego okazu do oglądania pod mikroskopem. Przygotował ich kilka. Najpierw pokazał nam, jak wygląda z bliska zasuszona muszka znaleziona na kuchennym parapecie (jakże dokładnie można było zobaczyć budowę jej skrzydełek i oczy!!!!) Nawet kawałek paznokcia odciął nasz mały badacz:-) w celach badawczych. Rewelacja!!! Zabawa tak go wciągnęła, że jeszcze po obiedzie po raz drugi sięgnął po mikroskop.


Po zabawie w naukowca zaproponowałam moim pociechom rowerową wycieczkę. Jednak gdy tylko usiedliśmy na rowerach, zerwał się silny wiatr i zaczął padać deszcz. Musieliśmy wrócić do domu. Na otarcie łez usiadłam z moim dziewięciolatkiem przed TV i obejrzeliśmy wspólnie pierwszy odcinek z serii ,,Życie gadów i płazów'' autorstwa D. Attenborough. Dawno już niczego nie oglądaliśmy razem. Film wciągający.


Kiedy R. i ja poznawaliśmy tajniki życia płazów i gadów, nasza pięciolatka dzielnie zgłębiała tajniki rysowania:-) Najpierw na białej kartce pojawiła się pędząca na rowerze Mała M. - tradycyjnie już z rozwianym włosem:-)))


Zaraz po niej na kartce zaroiło się od rysuneczków:-) Znalazł się tu słoń Elmer, motyl, statek, biedronka, drzewo ..., a w prawym dolnym rogu księżniczka - mój dzisiejszy hit.


Choć wszystkie pomysły pochodzą z książki ,,Wesołe zadania do rysowania''**, a nie są jej autorskim pomysłem to cieszy mnie, że rysuje..., a tym samym usprawnia pracę małych łapek, które już za kilka miesięcy będą musiały zacząć naukę pisania literek. Jak zawsze rysunki mych pociech sprawiły mi ogromną radość!!!


Zaraz też, gdy R. zobaczył dzieła swej młodszej siostrzyczki, usiadł przy kuchennym stole i narysował portret Elmera, słonia w kratkę:-)

Jakże w domu zrobiło się cicho i miło:-) Ogromnie ucieszyło mnie to, że oboje byli zajęci rysowaniem i nawet Mała M. milczała, co należy do rzadkości :))))


Nadeszła pora obiadowa, a po niej - pora na rowerową wycieczkę. Pogoda się poprawiła ...i przed 17-ą wyruszyliśmy przed siebie. Spokojnie jechaliśmy groblą wzdłuż Odry, ciesząc się widokiem rzeki oraz śpiewem ptaków.Zarówno Mała M. jak i R. byli w swoim żywiole. Widać było, jaką ogromną radość daje im jazda na dwóch kółkach. Sama również bardzo cieszyłam się z tego naszego wypadu we troje!!!


Mimo, że pod opieką miałam tych swoich milusińskich, na których mimo wszystko trzeba było uważać, starałam się czerpać jak najwięcej przyjemności z tej wycieczki. Przyglądałam się kwitnącym blisko ścieżki krzewom, wsłuchiwałam się w śpiew ptaków, a gdy coś przyciągnęło mą uwagę - utrwalałam swój zachwyt na fotografiach. I tak, połączyłam przyjemne z pożytecznym:-)


Dotarliśmy do zbudowanej niedawno elektrowni wodnej. Tu usiedliśmy na chwilę, ciesząc się widokiem spienionej wody, słonecznym blaskiem, zielenią traw, a nade wszystko widokiem czapli, która stała poniżej wodnego progu. Cóż za widok!!! Coś w sam raz dla mnie :-) Więcej mi dziś do szczęścia nie trzeba było!!!


Rowerowa wycieczka okazała się również dzisiejszym, drugim już, strzałem w dziesiątkę. Gdyby nie dość późna pora, to pojechalibyśmy dalej. Trzeba było jednak wracać do domu na kąpiel i kolację...


Dawno już nie mieliśmy tak wypełnionego atrakcjami dnia!!! Grunt, że R. dziś spisał się na medal. Mała M. też :-) Mam nadzieję, że jutrzejszy dzień będzie równie udany, a może i jeszcze bardziej:-)

Do miłego usłyszenia!!!

**,,Wesołe zadania do rysowania'', Wydawnictwo Olesiejuk, Ożarów Mazowiecki, 2011Brak komentarzy: